WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

 dgwopr@gmail.com   

logo logo

Svobodne Hermanice

W dniu 19 maja 2013 roku Członkowie Sekcji Ratownictwa Podwodnego WOPR w Dąbrowie Górniczej, wybrali się na nurkowanie do kamieniołomu w Svobodnych Hermanicach.

Nurkowanie miało charakter rekreacyjno - szkoleniowy. Część osób nurkowało rekreacyjnie, a część odbywało nurkowania szkoleniowe z zakresu specjalizacji: nurkowanie głębokie jak i nurkowania do stopnia OWD.

Widoczność dobra tak naprawdę była tylko na głębokości 30 m i głębszej. Czym płycej tym woda bardziej zmącona przez nurków, którzy zjechali się licznie tego dnia na nurkowsko. Duże wrażenia robiły pionowo opadające ściany kamieniołomu tworzące na jego dnie coś w rodzaju wąwozu. Nie zabrakło również kilku atrakcji na dnie w postaci kesonu, starej pompy ręczej, studni, oraz samochodu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z nurkowania.

W najbliższy czwartek nurkujemy jak zwykle na Pogorii i zaczynamy już powoli wymieniać stare poręczówki na "słupach".

Zapraszamy wszystkich chętnych w czwartek na Ośrodek Sportów Letnich CSiR na Pogorii 3.

 

Kolejne nurkowanie Sekcji

Kolejne nurkowanie za nami. Pogoda dopisała, ale gorzej z widocznością pod wodą. Dzisiaj zeszliśmy pod wodę przy plaży obok molo i niestety jeszcze widoczność sięga do 2-3m. Na dnie zalega zgniła roślinność i sporo mułu, który łatwo wzbudzić, a wtedy widoczność spada do zera.

Pod pomostem jak i w jego pobliżu sporo ryb, a i nawet kilka raków spotkaliśmy co świadczy o czystości Naszej Pogorii. Może woda nie wygląda na czystą i nie zachęca do kąpieli (póki co) to obecność raków świadczy, że z jakością wody nie jest najgorzej.

Temperatura wody około 15oC. Za tydzień zawody ratownicze więc jeśli słońce jeszcze poświeci tak jak ostatnio to być może temperatura wody skoczy do góry o kilka stopni.

Mamy już 200m liny poręczowej i w najbliższym czasie o ile widoczność pod wodą dopisze, zajmiemy się powoli i skrupulatnie modernizacją nurkowiska na "słupach".

 

Zaginiony ster od Omegi

W dniu 11 maja 2013 roku podczas nurkowania na Pogorii 3, para nurków Sekcji Ratownictwa Podwodnego WOPR w Dabrowie Górniczej w składzie:

  • Tomasz Łysek
  • Robert Wiśniewski

nurkując z przystani Jacht Klubu Pogoria 3 odnaleźli zaginiony w 2012 roku ster od Omegi, który zaginął po wywrotce załogi.

Ster spoczywał na głębokości 6,5 m zagrzebany w mule i roślinności. Z mułu wystawał jedynie drewniany fragment rumpla.

Ster został wydobyty na powierzchnie i po nadaniu sygnału pomocy po chwili zjawiła się motorówka z Jacht Klubu, gdzie ster został odebrany. Po przetransportowaniu go do przystani, został oddany właścicielowi, który nie krył radośći z jego odzyskania.

W okolicy znaleziska była również torba na żagiel oraz kilka sztuk garderoby załogi. Jednak torba jak i garderoba były na tyle zniszczone, że nie nadają się już do użytku i po wydobyciu zostały wyrzucone do śmieci.

Serdeczne pozdrowienia dla komandora Piotra Majchrowskiego za pomoc w wydobyciu i transporcie zguby.

Nurkowanie zaliczamy do udanych i oby więcej takich miłych akcentów w przyszłości.

 

Drugie oficjalne nurkowanie Sekcji Ratownictwa Podwodnego w 2013 roku

W dniu 09 maja 2013 roku Sekcja Ratownictwa Podwodnego zebrała się na swoim drugim oficjalnym nurkowaniu w tym roku.

Oprócz Członków zjawiły się również osoby, które zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem. Nie obyło się bez drobych problemów w postaci zgubionej płetwy zaraz po wejściu do wody i zalanej rękawicy, ale na szczęście wszystko udało się opanować i można było zacząć nurkowanie.

Widoczność o okolicach "osiemnastki" kiepska. Przy zanurzaniu z brzegu i po zmąceniu spada do zera. Dalej i glębiej jest tylko trochę lepiej, ale bez rewelacji. Widoczność wahała się od 0,5m do 2m, a mimo słońca na dole było dość ciemno i potrzebne były już tutaj latarki.

Przy wychodzeniu z wody i ćwiczeniach z nieprzytomnym nurkiem, holowaniem go i rozbieraniu ze sprzętu stracił się pas balastowy. Jeśli ktoś kiedyś by się na niego natknął to prosimy o kontakt, a i może jakaś nagroda się trafi za znalezienie zguby.

W najbliższym czasie będziemy odświeżać nurkowisko. W czwartek za tydzień planujemy zrobić nowe poręczówki między głównymi atrakcjami więc zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkanie i nowe przygody, a i może uda się odnaleźć zagubiony pas.

Zdjęcia z przygotowań do nurkowania dostepne są w galerii Sekcji Ratownictwa Podwodnego

 

Pierwsze nurkowanie Sekcji w 2013 roku

28 kwietnia 2013 roku o godzinie 10:00 odbyło się pierwsze nurkowanie Sekcji Ratownictwa Podwodnego.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i za pierwszego nura w tym roku.

Mimo kiepskiej widoczności (2-3m) sprawdziliśmy jak wyglądają po zimie "słupy". Teraz wiemy co należy zrobić by uatrakcyjnić i odświeżyć nurkowisko na Pogorii 3.

Więcej szczegółów odnośnie dalszych planów nurkowych już niebawem.

Informacja dla osób nurkujących w piankach:

  • Temperatura wody przy powierzchni ma już ok 10oC, a na 12m około 5oC.
 
«12

W RAZIE WYPADKU dzwoń!

TELEFON ALARMOWY NAD WODĄ

601 100 100


NUMER RACHUNKU BANKOWEGO 

ING BANK ŚLĄSKI: 19 1050 1360 1000 0090 8038 8664


 

Wspieraj Nas zakupy przez Internet - do NIC NIE KOSZTUJE!!!

FaniMani.jpg

Pobierz ulotkę:

1. Ulotkę skierowaną (PDF)
2. U skierowaną do 100 000 000 000 mm)


Partnerzy (partnerzy)

 

Logo Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.jpg


Logo Sportowa Dąbrowa.jpg


Logo UM w Dąbrowie Górniczej.jpg


 

dl_sosnowiec.jpgCRIB.logo.jpg


Logo Zespół Szkół Sportowych im.  Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej.jpg